OBLÍBENÉ V KATEGORII
-
Kratom Maeng Da Green
Hodnocení 5.00 z 559 Kč – 2,499 Kč
- Kratom Bali Green 59 Kč – 2,499 Kč
- Kratom Borneo White 59 Kč – 2,499 Kč
Většinou na našem blogu píšeme spíš o exotických rostlinách, celou řadu zajímavých bylinek však najdeme i na louce, zahrádce nebo v běžné české kuchyni. Pojďte s námi zjistit, jaké rostliny mají léčivé účinky a k čemu lze využít třeba česnek, kurkumu nebo heřmánek.
Přestože žijeme v době, kdy můžeme kdykoliv zajít do lékárny a vybrat si ze široké nabídky léků, čím dál více z nás se vrací k přírodě. Čím to je? Přírodní léky v podobě listů, kořenů a dalších částí rostlin, lidstvo využívá od nepaměti. Jde tak v podstatě o návrat ke kořenům.
Velká část moderních léků, které běžně užíváme je získávána právě z přírodních zdrojů. Obsahují však specifické kombinace, přísně kontrolované množství a často koncentraci, které samotnou konzumací přírodních zdrojů nemůžeme dosáhnout.
S pomocí bylinek lze však šetrným způsobem podpořit léčbu řady problémů. Upozorňujeme ovšem, že v případě vážných onemocnění rozhodně není vhodné pouštět se do pokusů a konzumaci jakýchkoliv léčiv, i těch přírodních, je vhodné konzultovat s lékařem.
Běžně dostupné bylinky mohou pomoci s řadou zdravotních potíží. Stačí jen zvolit tu správnou rostlinu, načasování, množství a způsob užívání. Sílu přírody je možné využít například pokud řešíte:
Vybrali jsme jedenáct bylinek, které máte možná běžně doma nebo je v létě potkáváte na louce a ani netušíte, jaké skrývají vlastnosti.
Heřmánek je všestranná bylina, oblíbená zejména pro své uklidňující a protizánětlivé účinky. Často se využívá jako podpora v boji s nespavostí, na snížení úzkosti, při trávicích potížích a problémech s pletí. Užívá se jak vnitřně, nejčastěji ve formě heřmánkového čaje, tak zevně jako obklad, přísada do koupele nebo jako součást kosmetických produktů.
Zejména v období chřipky, rýmy a nachlazení nedá řada lidí dopustit na zázvor a zázvorový čaj. Ve skutečnosti však pomáhá i s řadou dalších problémů, jako je nevolnost, zažívací potíže, bolesti svalů a kloubů, migrény a menstruační bolesti. Vděčíme za to jeho protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem
Kurkumu známe zejména v podobě koření sytě žluté barvy, jedná se však o kořen podobný zázvoru. Má silné protizánětlivé, antioxidační a antibakteriální vlastnosti, a nejen v tradiční medicíně se využívá při infekcích horních cest dýchacích, trávicích potížích, kožních problémech, alergiích, artritidě, onemocnění jater a depresích.
Voňavá levandule nemusí být jen krásnou ozdobou provensálských zahrad. Její vůně má uklidňující účinky a pomáhá při úzkostech a stresu. Kromě toho má také antiseptické účinky, které podporují léčbu kožních problémů při zevním použití.
Máta se rozhodně nehodí jen na zdobení vašich oblíbených drinků. Při vnitřním užívání dokáže pomoci v celé řadě trávicích obtíží od pocitu plnosti přes nadýmání až po zánětlivá onemocnění zažívacího traktu, žlučníku a žlučových cest.
Kromě toho také podporuje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém, zvyšuje chuť k jídlu a pomáhá v relaxaci a uvolnění. V létě využijete její osvěžující vlastnosti i zklidnění, které přinese po potření štípanců od komárů.
Česnek je nepostradatelnou součástí české kuchyně i lékárničky našich babiček. Jeho léčivých vlastností se využívá tisíce let a ceněný je zejména pro své protizánětlivé a antimikrobiální účinky. V tradiční medicíně se využívá pro prevenci infekcí, snížení krevního tlaku, léčbu tuberkulózy, koliky, onemocnění jater a střevních červů nebo na snížení horečky.
Výzkumy také ukazují, že konzumace česneku může snížit krevní tlak, riziko srdečního infarktu a mrtvice a potenciálně také riziko vzniku některých druhů rakoviny.
Šalvěj má antimikrobiální vlastnosti a užívá se vnitřně i zevně. Obsažené látky podporují zdraví ústní dutiny a kloktání může být přispívat v boji s afty či záněty dásní. Podporuje také zdraví dýchacích cest, normální trávení i normální stav kůže. Kromě toho je oblíbená mezi ženami, jelikož pozitivně ovlivňuje hormonální rovnováhu v přechodu a v období před menstruací.
Měsíček je nepostradatelnou součástí přírodní lékárničky pro péči o zdraví pokožky. Na kůži má protizánětlivé a hojivé účinky, proto se v podobě mastí, krémů a olejíčků využívá na dětské opruzeniny, popáleniny, odřeniny, ale i na podporu hojení čerstvých tetování.
Kromě toho lze ale měsíček užívat také vnitřně ve formě čajů, tablet a tinktur. Pozitivně působí na trávení, činnost jater a střev a funkci dýchacího systému.
Tymián má dezinfekční, zklidňující a močopudné vlastnosti. Lze jej využít na podporu zdraví dýchacích cest, proti průjmu a nadýmání, na podporu trávení, ale i na mírnění kašle, vyčerpání, úzkostí a nespavosti.
Celé léto jsou naše louky plné jitrocele a než se objeví květní stvoly, tedy asi do konce srpna, je vhodný čas na jeho sběr. Jitrocel má protizánětlivé antibiotické vlastnosti a využíváme jej zejména na tlumení kašle a usnadnění vykašlávání. Pozitivně však působí také na tlusté střevo, hojení puchýřů a zklidnění štípanců i popálenin.
Dalším pokladem našich zahrádek je meduňka. Meduňkový čaj se pije zejména na podporu spánku a při nachlazení. Pomáhá ale také při bolestech břicha, menstruačních bolestech, migréně a závratích, snižuje krevní tlak a svalové napětí a pomáhá proti nadýmání a při průjmových onemocněních.
Toto jen krátký výčet bylinek, které lze využít pro podporu zdraví a řešení různých problémů. Reakce na ně se však může u každého lišit a je důležité nezapomínat na zdravý rozum. Jakmile řešíte závažné problémy, při užívání jiných léků nebo když cítíte, že vám něco nedělá dobře, obraťte se na odborníky. Při nesprávném užívání mohou všechny rostliny stejně dobře uškodit, jako pomoci.
Ještě nemáte účet?
Vytvořit účetPro zobrazení stránky musíte být starší 18 let. Pro vstup na stránku ověřte svůj věk.
Váš přístup je omezen kvůli vašemu věku.