Nezařazené

10 způsobů, jak podpořit imunitu přírodní cestou

podpora imunity přírodní cestou

Přišla zima a spolu s ní neustále se opakující chřipky, rýmičky a další nepříjemnosti spojené s oslabenou imunitou. Naštěstí existují způsoby, jak imunitu podpořit i bez chemie pro nás všechny, kteří upřednostňují přírodní medicínu, bylinky a léčivé rostliny. Objevte 10 způsobů, jak snadno podpořit imunitu přírodní cestou.

10 způsobů, jak přírodní cestou podpořit imunitní systém

Náš imunitní systém se stará o to, abychom nemuseli chodit celou zimu s kapesníkem u nosu. Tenhle bojovník ale může být oslabený vlivem vnějších faktorů i nevhodného životního stylu. Naštěstí je možné jej zase pořádně nakopnou pomocí přírody. Na jaké pomocníky vsadit?

Pijte hodně vody

Čekali jste něco komplikovanějšího, než je pití vody? Chápeme. Nedostatečná hydratace ale může být jednou z hlavních příčin bolestí hlavy, zhoršené fyzické kondice, nálady, trávení, ale také funkce srdce a ledvin. To všechno může dále oslabovat imunitu a zvyšovat vaši náchylnost k nemocem. Pijte proto dostatek vody, kterou můžete doplnit třeba o kvalitní neslazený čaj.

Zbavte se stresu

Dlouhodobý stres podporuje vznik zánětu a narušuje funkci imunitních buněk. V dnešní uspěchané době je téměř nemožné se stresu úplně vyhnout, můžeme jej ale regulovat. Skvěle funguje například meditace, jóga, psaní deníku a další aktivity, při kterých se vědomě soustředíte na daný okamžik, cvičení, terapie, ale také sběratelství exotických bylinek, jako je kratom, kanna, kava nebo CBD.

cbd odpočinek imunita

Hýbejte se

Díky pravidelnému pohybu se budete cítit lépe, spát lépe, snížíte stres a můžete nakopnout imunitu. Je samozřejmě potřeba dodržovat i další zásady zdravého životního stylu, jako je vyvážená strava, a zbytečně se nepřepínat. Není proto žádoucí lámat rekordy, ale z přiměřeného množství pohybu benefituje celé tělo.

Dopřejte si kvalitní spánek

Aby mohlo naše tělo bojovat s viry a bakteriemi, potřebuje mít dostatek síly. Je tak logické, že jedním z klíčů k lepší imunitě je kvalitní spánek. Většina dospělých potřebuje spát minimálně 7 až 9 hodin každou noc. Vyhněte se proto pár hodin před spaním kofeinu a jiným povzbuzovadlům a sáhněte raději po něčem uklidňujícím.

Minimalizujte příjem alkoholu

Alkohol je možná fajn prostředek, když se chceme uvolnit a socializovat, pro naše tělo ale zase tak vhodný není. Jeho odbourávání náš organismus vyčerpává, proto pak nemusí mít dostatek síly chránit nás před nemocí.

Eliminujte nikotin

Další z běžných neřestí, která může oslabit náš imunitní systém, je kouření cigaret. Kouření může navíc zhoršovat průběh virových a bakteriálních infekcí, onemocnění dásní, infekcí po operaci, rakoviny a dalších onemocnění. Najděte si raději zdravější koníček.

Vsaďte na kvalitní stravu

Dávejte tělu to správné palivo, aby fungovalo tak, jak má. Myslete na dostatečný příjem všech potřebných složek, tedy tuků, sacharidů, proteinů, vitamínů a minerálů a konzumujte potraviny bohaté na prospěšné látky. Implementujte dostatek rostlinných a fermentovaných potravin a minimalizujte naopak příjem polotovarů a přidaných cukrů.

Dejte si správné bylinky

Některé bylinky a kuchyňské přísady, které máme běžně doma mají velký přínos pro naše zdraví. Mezi tyto téměř zázračné bylinky, kořeny a další součásti rostlin patří například máta, echinacea, zázvor, česnek, kurkuma, skořice, paprika či moringa.

Vyzkoušejte otužování

Otužování je velký hit už pár let a není se čemu divit. Kromě sprchování studenou vodou nebo smáčení se v ledové řece sem patří také saunování či celoroční sportování na čerstvém vzduchu. Jak ale otužování ovlivňuje imunitu? Řízené vystavování organismu stresu jej může lépe připravit na skutečné výzvy, a když se v zimě ochladí nebo na vás v létě foukne klimatizace, vaše tělo to nerozhodí.

sex a imunita

Užívejte si!

Užívejte si života plnými doušky. Podle různých výzkumů má na náš imunitní systém pozitivní vliv řada aktivit, které nám dělají dobře. Patří sem například smích, čas s domácími mazlíčky či kamarády, pozitivní pohled na svět, ale také sex! A to za zkoušku rozhodně stojí.