Nezařazené

Kanna: Původ, historie a chemie

Kanna Extrakt Farma

Kanna je na první pohled nenápadná rostlinka, o které se ale čím dál více mluví. Odkud pochází, jaká je její historie a jaké chemické složky vlastně obsahuje? Pojďte se s námi na kannu podívat zblízka.

Původ kanny

Kanna, latinským názvem Sceletium tortuosum, pochází z jižní a západní části Afriky. Má důležité zastoupení v historii a tradicích místních kmenů, jejichž obyvatelé žijí na území Jižní Afriky a Namibie dodnes. 

Většina kanny pěstované pro komerční účely stále pochází z území Jižní Afriky. Právě místní jedinečné klima je pro tuto náročnou rostlinku ideální a nikde jinde se jí tolik nedaří.

Rostlina dorůstá asi 30 centimetrů výšky a na první pohled vás zaujme svými květy. Výrazné květy kanny mají bílou, žlutou, oranžovou nebo růžovou barvu. Nejen z historického hlediska jsou však zajímavější její listy.

Historie kanny a jejího užívání

Jak jsme již zmínili, kanna je zajímavá zejména kvůli svým listům. Podobně, jako je tomu u kratomu v jihovýchodní Asii, v jižní Africe tuto bylinu vyhledávali již původní obyvatelé stovky let zpět.

Na území Jihoafrické republiky a Namibie kannu využívali zejména lovci a sběrači, byla ale také součástí řady rituálů. Sušených listů si původní obyvatelé oblíbili, především jako adaptogen..

Tato rostlina tak hrála a stále hraje důležitou roli v mnoha aspektech života od zmírnění nepohodlí kojenců s kolikou až po podporu pohody lovců. Ve větších dávkách je pak součástí rituálů, kdy slouží jako pomůcka šamanům při věštění nebo příjmání duchů.

Kanna Rostlina
Kanna Rostliny

Výzkum kanny a první zmínky

Do Evropy se pak první zmínky o kanně dostaly již v roce 1662. Nizozemský mořeplavec Jan van Riebeeck si při své cestě na jih Afriky všiml, že místní obyvatelé hojně žvýkají neznámou rostlinu. Zjistil, že jde právě o kannu a jako první ji popsal. 

Další zmínky se objevovaly i v následujících letech a kanna se dále zkoumala. Dnes se tak můžeme dočíst například o společném historickém sběru, o konzumaci fermentované kanny, o využívání kanny jako cenné komodity při směně na trhu i o důvodech, proč a jak se využívala.

Chemické složení kanny

V roce 1898 byly poprvé z kanny izolovány alkaloidy, které o pár let později získaly souhrnný název mesembrin. Přestože mesembrin je hlavní složkou, složení kanny je mnohem komplexnější. Zahrnuje další alkaloidy mesembrinového typu, polyfenoly, terpeny a další složky, které přispívají k působení alkaloidů.

Výzkum kanny stále probíhá. Jelikož se jedná o výzkum rostlinných extraktů, jednotlivé vzorky vykazují rozdíly dané genetickými a environmentálními odchylkami. V profilu alkaloidů však najdeme mesembrine, mesembrenon, mesembrenol, tortuosamin a channain.

Současné výzkumy kladou důraz zejména na využití kanny ve farmacii. Zkoumají se její antistresové a uklidňující účinky a možnost využití jako antidepresivum. Prozatím lze ale kannu stále zakoupit pouze jako běžnou rostlinu ke sběratelským účelům. Uvidíme, co přinese budoucnost.