Nezařazené

Je kratom legální? Vývoj legality kratomu v Česku

hlavni strana2

Je kratom legální?

Nejprve odpovíme na nejpalčivější otázku, a to zda je u nás kratom momentálně vůbec legální. Ano, kratom je v Česku legální. Zároveň ale nespadá ale do žádné kategorie – neřadí se mezi návykové látky, mezi léčiva, ale ani mezi potraviny.

O kratomu se někdy mluví jako o nové potravině, což je potravina spadající do některé z kategorií uvadených v nařízení o nových potravinách, u které nebyla doložena historie spotřeby ve významné míře před 15. květnem 1997. Ve skutečnosti jej ale Státní zemědělská a potravinářská inspekce považuje pouze za potenciální novou potravinu. Pro uvedení na trh by kratom nejdříve musel schválit Evropský úřad pro bezpečnost nebo Ministerstvo zemědělství. 

Kratom je tak u nás možné zakoupit nikoliv jako prášek určený ke konzumaci v podobě nápoje, ale pouze jako sběratelský předmět.

Vývoj legality kratomu v ČR

Legislativa kratomu se po celém světě liší. V některých státech je naprosto legální a ceněný pro své účinky, jinde je považován za drogu. V České republice si kratom běžně koupíte na e-shopu, ale také třeba v automatu. O tom, zda to tak zůstane se ale jedná už od podzimu roku 2021. Co se změnilo?

Návrh na zákaz kratomu v roce 2021

Vzhledem k tomu, že účinky kratomu se mohou podobat různým psychotropním látkám, část odborníků znepokojilo, že jeho prodej není nijak regulovaný. Tehdejejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pak 25. září 2021 potvrdil, že se kratomem zabývá inspektorát omamných a psychotropních látek ministerstva zdravotnictví.

Původně se mluvilo o tom, že verdikt by měl známý do konce roku 2021. Jednání se ale několikrát odročilo a na začátku roku 2023 protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil stále připravoval návrh na nová legislativní pravidla pro regulaci kratomu a dalších látek rostlinného programu.

Různé možnosti ve hře

Ve hře byly v tu dobu v podstatě tři možné scénáře, které se týkaly kratomu a dalších látek rostlinného původu, jako je například HHC nebo CBD. 

  • Zařazení kratomu na seznam návykových látek minimálně do chvíle, než vznikne jiná legislativní regulace
  • Regulace omezení prodeje, podobně, jako je tomu u tabáku a alkoholu
  • Nová obecnější legislativa, která se bude týkat návykových látek přírodního původu

Proč je třeba novela zákona?

Jak vypadá aktuální legislativa a proč se mluví o novele zákona? Momentální legislativa nabízí pouze dvě možnosti, jak nakládat s novými psychoaktivními látkami na trhu. Buď se nechají bez regulace nebo se úplně zakáží.

  • Když se látky nechají bez regulace, nelze informovat o jejich účincích, ale ani o riziku jejich konzumace. 
  • Zařazení mezi zakázané látky s sebou nese riziko přesunu na ilegální trh, kde není možné kontrolovat kvalitu a nezávadnost látky. Zároveň by se na držení kratomu a dalších látek uplatňovaly stejné trestní sazby jako například u kokainu či pervitinu.
  • Řešením proto může být novela zákona, ve které by byla zavedena kategorie psychomodulačních látek spolu s pravidly pro jejich regulovaný prodej

Takový přístup zajistí státu kontrolu nad konzumací a zisk z prodeje těchto látek ve formě daní. Zároveň bude možné informovat o všech benefitech i rizikách spojených s jejich užíváním, a to jak pro rekreační uživatele, tak pro ty, kteří látky vyhledávají ze zdravotních důvodů.

Závazek ze strany Česko - Slovenské Asociace za Kratom

Koncem června 2023 se mělo rozhodnout o budoucnosti kratomu. Česko - Slovenská Asociace za Kratom vyzvala vládu, aby kratom nezakazovala. Prodejci se zavázali prodávat látku pouze zletilým a kontrolovat její kvalitu. Zároveň v Česku 17 tisíc lidí podespalo petici za regulaci kratomu, namísto jeho zákazu. 

Na tom, že zákaz není reálným řešením problému se shoduje i řada expertů, podle kterých by se jeho distribuce pouze přesunula na ilegální trh. Vláda rozhodnutí o zákazu kratomu a dalších stimulačních látek opět odložila do doby, než bude připravena novela zákona o návykových látkách. 

Rozhodnutí vlády: Kratom na seznamu zakázaných látek nebude

Ve středu 12. července 2023 proběhlo jednání kabinetu vlády, jehož výsledek potěšil všechny příznivce kratomu a HHC. Vláda je nezapsala na seznam zakázaných látek. Jako první informaci zveřejnili Piráti na svých sociálních sítích.

Následně ministr zemědělství Marek Výborný na tiskové konferenci uvedl, že se chystá příslušná legislativa. Návrh nové legislativní úpravy by měl již být v podstatě připravený k přijmutí v Parlamentu. Kratom i HHC by podle novely měly patřit na seznam psychomodulačních látek. 

Vývoj kratomu 

Nyní nezbývá, než čekat, jaká pravidla se stanoví pro jejich prodej a kontrolu. O všech novinkách vás budeme informovat.